Plugins - Advanced Custom Fields - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (554 entries)

en: <strong>%1$s</strong> - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to fix this</a>.
tr: <strong>%1$s</strong> - ACF başlatılmadan önce ACF alan değerlerini almak için bir veya daha fazla çağrı algıladık. Bu desteklenmez ve hatalı biçimlendirilmiş veya eksik verilere neden olabilir. <a href="%2$s" target="_blank">Bunu nasıl düzelteceğinizi öğrenin</a>.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
tr[0]: %1$s %2$s rolüne sahip bir kullanıcıya sahip olmalıdır.
tr[1]: %1$s şu rollerden birine ait bir kullanıcıya sahip olmalıdır: %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
tr: %1$s geçerli bir kullanıcı kimliğine sahip olmalıdır.

en: Invalid request.
tr: Geçersiz istek.

en: %1$s is not one of %2$s
tr: %1$s bir %2$s değil

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
tr[0]: %1$s %2$s terimine sahip olmalı.
tr[1]: %1$s şu terimlerden biri olmalı: %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
tr[0]: %1$s %2$s yazı tipinde olmalıdır.
tr[1]: %1$s şu yazı tiplerinden birinde olmalıdır: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
tr: %1$s geçerli bir yazı kimliği olmalıdır.

en: %s requires a valid attachment ID.
tr: %s geçerli bir ek kimliği gerektirir.

en: Show in REST API
tr: REST API'da göster

en: Enable Transparency
tr: Saydamlığı etkinleştir

en: RGBA Array
tr: RGBA dizisi

en: RGBA String
tr: RGBA metni

en: Hex String
tr: Hex metin

en: Gallery (Pro only)
tr: Galeri (Yalnızca Pro)

en: Clone (Pro only)
tr: Çoğalt (Yalnızca Pro)

en: Flexible Content (Pro only)
tr: Esnek İçerik (Yalnızca Pro)

en: Repeater (Pro only)
tr: Yineleyici (Yalnızca Pro)

[ctx: post status]
en: Active
tr: Etkin

en: '%s' is not a valid email address
tr: '%s' geçerli bir e-posta adresi değil

en: Color value
tr: Renk değeri

en: Select default color
tr: Varsayılan rengi seç

en: Clear color
tr: Rengi temizle

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Options
tr: Ayarlar

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Menu items
tr: Menü ögeleri

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Attachments
tr: Dosya ekleri

en: Taxonomies
tr: Taksonomiler

en: Posts
tr: İletiler

en: JSON field group (newer)
tr: JSON alan grubu (daha yeni)

en: Original field group
tr: Orijinal alan grubu

en: Last updated: %s
tr: Son güncellenme: %s

en: Sorry, this field group is unavailable for diff comparison.
tr: Üzgünüz, bu alan grubu fark karşılaştırma için uygun değil.

en: Invalid field group ID.
tr: Geçersiz alan grup no.

en: Invalid field group parameter(s).
tr: Geçersiz alan grubu parametresi/leri.

en: Awaiting save
tr: Kayıt edilmeyi bekliyor

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Import
tr: İçe aktar

en: Review changes
tr: Değişiklikleri incele

en: Located in: %s
tr: Konumu: %s

en: Located in plugin: %s
tr: Eklenti içinde konumlu: %s

en: Located in theme: %s
tr: Tema içinde konumlu: %s

en: Various
tr: Çeşitli

en: Sync changes
tr: Değişiklikleri eşitle

en: Loading diff
tr: Fark yükleniyor

en: Review local JSON changes
tr: Yerel JSON değişikliklerini incele

en: Visit website
tr: Web sitesini ziyaret et

en: View details
tr: Ayrıntıları görüntüle

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Information
tr: Bilgi

en: Help & Support
tr: Yardım ve destek

en: Overview
tr: Genel görünüm

en: Location type "%s" is already registered.
tr: Konum türü "%s" zaten kayıtlı.

en: Class "%s" does not exist.
tr: "%s" sınıfı mevcut değil.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
tr: <a href="%s" target="_blank">Yardım masası</a>. Yardım masamızdaki profesyonel destek çalışanlarımızı daha derin, teknik sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilirler.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the ‘how-tos’ of the ACF world.
tr: <a href="%s" target="_blank">Tartışmalar</a>. Topluluk forumlarımızda etkin ve dost canlısı bir topluluğumuz var, sizi ACF dünyasının 'nasıl yaparım'ları ile ilgili yardımcı olabilirler.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
tr: <a href="%s" target="_blank">Belgeler</a>. Karşınıza çıkabilecek bir çok konu hakkında geniş içerikli belgelerimize baş vurabilirsiniz.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
tr: Destek konusunu çok ciddiye alıyoruz ve size ACF ile sitenizde en iyi çözümlere ulaşmanızı istiyoruz. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yardım alabileceğiniz bir kaç yer var:

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
tr: İşin içinden çıkamadığınızda lütfen Yardım ve destek sekmesinden irtibata geçin.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
tr: İlk alan grubunuzu oluşturmadan önce <a href="%s" target="_blank">Başlarken</a> rehberimize okumanızı öneririz, bu sayede eklentinin filozofisini daha iyi anlayabilir ve en iyi çözümleri öğrenebilirsiniz.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
tr: The Advanced Custom Fields eklentisi bir görsel form oluşturucu ile WordPress düzenleme ekranlarını ek alanlarla özelleştirme imkanı sağlıyor, ve sezgisel API ile her türlü tema şablon dosyasında bu özel alanlar gösterilebiliyor.

en: Invalid nonce.
tr: Geçersiz nonce.

en: Error loading field.
tr: Alan yükleme sırasında hata.

en: <strong>Error</strong>: %s
tr: <strong>Hata</strong>: %s

en: Widget
tr: Bileşen

en: User Role
tr: Kullanıcı kuralı

en: Comment
tr: Yorum

en: Post Format
tr: Yazı biçimi

en: Menu Item
tr: Menü ögesi

en: Post Status
tr: Yazı durumu

en: Menus
tr: Menüler

en: Menu
tr: Menü

en: Post Taxonomy
tr: Yazı taksonomisi

en: Child Page (has parent)
tr: Alt sayfa (ebeveyni olan)

en: Parent Page (has children)
tr: Üst sayfa (alt sayfası olan)

en: Top Level Page (no parent)
tr: Üst düzey sayfa (ebeveynsiz)

en: Posts Page
tr: Yazılar sayfası

en: Front Page
tr: Ön Sayfa

en: Page Type
tr: Sayfa tipi

en: Viewing back end
tr: Arka yüz görüntüleniyor

en: Viewing front end
tr: Ön yüz görüntüleniyor

en: Current User
tr: Şu anki kullanıcı

en: Page Template
tr: Sayfa şablonu

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Add / Edit
tr: Ekle / düzenle

en: User Form
tr: Kullanıcı formu

en: Page Parent
tr: Sayfa ebeveyni

en: Super Admin
tr: Süper yönetici

en: Current User Role
tr: Şu anki kullanıcı rolü

en: Default Template
tr: Varsayılan şablon

en: Post Template
tr: Yazı şablonu

en: Post Category
tr: Yazı kategorisi

en: All %s formats
tr: Tüm %s biçimleri

en: Attachment
tr: Eklenti

en: %s value is required
tr: %s değeri gerekli

en: Show this field if
tr: Alanı bu şart gerçekleşirse göster

en: Conditional Logic
tr: Koşullu mantık

en: Local JSON
tr: Yerel JSON

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
tr: Lütfen ayrıca premium eklentilerin de (%s) en üst sürüme güncellendiğinden emin olun.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
tr: Bu sürüm veritabanınız için iyileştirmeler içeriyor ve yükseltme gerektiriyor.

en: Database Upgrade Required
tr: Veritabanı yükseltmesi gerekiyor

en: Options Page
tr: Seçenekler sayfası

en: Gallery
tr: Galeri

en: Flexible Content
tr: Esnek içerik

en: Repeater
tr: Tekrarlayıcı

en: Back to all tools
tr: Tüm araçlara geri dön

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
tr: Eğer düzenleme ekranında birden çok alan grubu ortaya çıkarsa, ilk alan grubunun seçenekleri kullanılır (en düşük sıralama numarasına sahip olan)

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
tr: Düzenleme ekranından <b>gizlemek</b> istediğiniz ögeleri <b>seçin</b>.

en: Hide on screen
tr: Ekranda gizle

en: Send Trackbacks
tr: Geri izlemeleri gönder

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Page Attributes
tr: Sayfa özellikleri

en: Format
tr: Biçim

en: Author
tr: Yazar

en: Slug
tr: Kısa isim

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Discussion
tr: Tartışma

en: Excerpt
tr: Özet

en: Content Editor
tr: İçerik düzenleyici

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Shown in field group list
tr: Alan grubu listesinde görüntülenir

en: Field groups with a lower order will appear first
tr: Daha düşük sıralamaya sahip alan grupları daha önce görünür

en: Below fields
tr: Alanlarının altında

en: Below labels
tr: Etiketlerin altında

en: Instruction placement
tr: Yönerge yerleştirme

en: Label placement
tr: Etiket yerleştirme

en: Side
tr: Yan

en: Normal (after content)
tr: Normal (içerikten sonra)

en: High (after title)
tr: Yüksek (başlıktan sonra)

en: Position
tr: Konum

en: Seamless (no metabox)
tr: Pürüzsüz (metabox yok)

en: Standard (WP metabox)
tr: Standart (WP metabox)

en: Style
tr: Stil

en: Type
tr: Tür

en: Key
tr: Anahtar

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
tr: Düzen

en: Close Field
tr: Alanı kapat

en: class
tr: sınıf

en: width
tr: genişlik

en: Wrapper Attributes
tr: Kapsayıcı öznitelikleri

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
tr: Yazarlara gösterilecek talimatlar. Veri gönderirken gösterilir

en: Instructions
tr: Yönergeler

en: Field Type
tr: Alan tipi

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
tr: Tek kelime, boşluksuz. Alt çizgi ve tireye izin var

en: Field Name
tr: Alan adı

en: This is the name which will appear on the EDIT page
tr: Bu isim DÜZENLEME sayfasında görüntülenecek isimdir

en: Field Label
tr: Alan etiketi

en: Delete
tr: Sil

en: Delete field
tr: Sil alanı

en: Move field to another group
tr: Alanı başka gruba taşı

en: Duplicate field
tr: Alanı çoğalt

en: Drag to reorder
tr: Yeniden düzenlemek için sürükleyin

en: Show this field group if
tr: Bu alan grubunu şu koşulda göster

en: No updates available.
tr: Güncelleme yok.

en: Reading upgrade tasks...
tr: Yükseltme görevlerini okuyor...

en: Upgrade failed.
tr: Yükseltme başarısız oldu.

en: Upgrade complete.
tr: Yükseltme başarılı.

en: Upgrading data to version %s
tr: Veri %s sürümüne yükseltiliyor

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
tr: Devam etmeden önce veritabanınızı yedeklemeniz önemle önerilir. Güncelleştiriciyi şimdi çalıştırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Please select at least one site to upgrade.
tr: Lütfen yükseltmek için en az site seçin.

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
tr: Veritabanı güncellemesi tamamlandı. <a href="%s">Ağ panosuna geri dön</a>

en: Site is up to date
tr: Site güncel

en: Upgrade Sites
tr: Siteleri yükselt

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
tr: Şu siteler için VT güncellemesi gerekiyor. Güncellemek istediklerinizi işaretleyin ve %s tuşuna basın.

en: Add rule group
tr: Kural grubu ekle

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
tr: Bu gelişmiş özel alanları hangi düzenleme ekranlarının kullanacağını belirlemek için bir kural seti oluşturun

en: Rules
tr: Kurallar

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
tr: Aşağıdaki kod seçilmiş alan grubu/grupları için yerel bir sürüm kaydetmek için kullanılır. Yerel alan grubu daha hızlı yüklenme süreleri, sürüm yönetimi ve dinamik alanlar/ayarlar gibi faydalar sağlar. Yapmanız gereken bu kodu kopyalayıp temanızın functions.php dosyasına eklemek ya da harici bir dosya olarak temanıza dahil etmek.

en: Select Field Groups
tr: Alan gruplarını seç

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
tr[0]: 1 alan grubu içeri aktarıldı.
tr[1]: %s alan grubu içeri aktarıldı.

en: No field groups selected
tr: Hiç alan grubu seçilmemiş

en: Generate PHP
tr: PHP oluştur

en: Export Field Groups
tr: Alan gruplarını dışarı aktar

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
tr[0]: 1 alan grubu içeri aktarıldı
tr[1]: %s alan grubu içeri aktarıldı

en: Import file empty
tr: İçe aktarılan dosya boş

en: Incorrect file type
tr: Geçersiz dosya tipi

en: Error uploading file. Please try again
tr: Dosya yüklenirken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin

en: Import Field Groups
tr: Alan gruplarını içeri aktar

en: Sync
tr: Eşitle

en: Select %s
tr: Seç %s

en: Duplicate
tr: Mükerrer

en: Duplicate this item
tr: Bu ögeyi çoğalt

en: Description
tr: Açıklama

en: Sync available
tr: Eşitleme mevcut

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
tr[0]: Alan grubu eşitlendi.
tr[1]: %s alan grubu eşitlendi.

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
tr[0]: Alan grubu çoğaltıldı.
tr[1]: %s alan grubu çoğaltıldı.

en: Review sites & upgrade
tr: Siteleri incele ve güncelle

en: Upgrade Database
tr: Veritabanını güncelle

en: Custom Fields
tr: Ek alanlar

en: Move Field
tr: Alanı taşı

en: Please select the destination for this field
tr: Lütfen bu alan için bir hedef seçin

en: Move Complete.
tr: Taşıma tamamlandı.

en: Active
tr: Etkinleştir

en: Field Keys
tr: Alan anahtarları

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Location
tr: Konum

en: Null
tr: Boş

en: copy
tr: kopyala

en: (this field)
tr: (bu alan)

en: Checked
tr: İşaretlendi

en: Move Custom Field
tr: Özel alanı taşı

en: No toggle fields available
tr: Kullanılabilir aç-kapa alan yok

en: Field group title is required
tr: Alan grubu başlığı gerekli

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
tr: Bu alan, üzerinde yapılan değişiklikler kaydedilene kadar taşınamaz

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
tr: Artık alan isimlerinin başlangıcında “field_” kullanılmayacak

en: Field group draft updated.
tr: Alan grubu taslağı güncellendi.

en: Field group scheduled for.
tr: Alan grubu zamanlandı.

en: Field group submitted.
tr: Alan grubu gönderildi.

en: Field group saved.
tr: Alan grubu kaydedildi.

en: Field group published.
tr: Alan grubu yayımlandı.

en: Field group deleted.
tr: Alan grubu silindi.

en: Field group updated.
tr: Alan grubu güncellendi.

en: Tools
tr: Araçlar

en: is not equal to
tr: eşit değilse

en: is equal to
tr: eşitse

en: Forms
tr: Formlar

en: Post
tr: Yazı

en: Relational
tr: İlişkisel

en: Choice
tr: Seçim

en: Basic
tr: Basit

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Field type does not exist
tr: Var olmayan alan tipi

en: Spam Detected
tr: İstenmeyen tespit edildi

en: Post updated
tr: Yazı güncellendi

en: Update
tr: Güncelleme

en: Validate Email
tr: E-postayı doğrula

en: Title
tr: Ba&#351l&#305k

en: Selection is less than
tr: Seçim daha az

en: Selection is greater than
tr: Seçin daha büyük

en: Value is less than
tr: Değer daha az

en: Value is greater than
tr: Değer daha büyük

en: Value contains
tr: Değer içeriyor

en: Value matches pattern
tr: Değer bir desenle eşleşir

en: Value is not equal to
tr: Değer eşit değilse

en: Value is equal to
tr: Değer eşitse

en: Has no value
tr: Hiçbir değer

en: Has any value
tr: Herhangi bir değer

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: %d fields require attention
tr: %d alan dikkatinizi gerektiriyor

en: 1 field requires attention
tr: 1 alan dikkatinizi gerektiriyor

en: Validation failed
tr: Doğrulama başarısız

en: Validation successful
tr: Doğrulama başarılı

en: Restricted
tr: Kısıtlı

en: Collapse Details
tr: Detayları daralt

en: Expand Details
tr: Ayrıntıları genişlet

en: Uploaded to this post
tr: Bu yazıya yüklenmiş

[ctx: verb]
en: Update
tr: Güncelleme

[ctx: verb]
en: Edit
tr: Düzenle

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
tr: Bu sayfadan başka bir sayfaya geçerseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacak

en: File type must be %s.
tr: Dosya tipi %s olmalı.

en: File size must not exceed %s.
tr: Dosya boyutu %s boyutunu geçmemeli.

en: File size must be at least %s.
tr: Dosya boyutu en az %s olmalı.

en: Image height must not exceed %dpx.
tr: Görsel yüksekliği %dpx değerini geçmemeli.

en: Image height must be at least %dpx.
tr: Görsel yüksekliği en az %dpx olmalı.

en: Image width must not exceed %dpx.
tr: Görsel genişliği %dpx değerini geçmemeli.

en: Image width must be at least %dpx.
tr: Görsel genişliği en az %dpx olmalı.

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: Full Size
tr: Tam boyut

en: Large
tr: Büyük

en: Medium
tr: Orta

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: (no label)
tr: (etiket yok)

en: Sets the textarea height
tr: Metin alanı yüksekliğini ayarla

en: Rows
tr: Satırlar

en: Text Area
tr: Metin alanı

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
tr: En başa tüm seçimleri tersine çevirmek için ekstra bir seçim kutusu ekle

en: Save 'custom' values to the field's choices
tr: ‘Özel’ değerleri alanın seçenekleri arasına kaydet

en: Allow 'custom' values to be added
tr: ‘Özel’ alanların eklenebilmesine izin ver

en: Add new choice
tr: Yeni seçenek ekle

en: Toggle All
tr: Tümünü aç/kapat

en: Allow Archives URLs
tr: Arşivler adresine izin ver

en: Archives
tr: Arşivler

en: Page Link
tr: Sayfa bağlantısı

en: Add
tr: Ekle

en: Name
tr: Bağlantı ismi

en: %s added
tr: %s eklendi

en: %s already exists
tr: %s zaten mevcut

en: User unable to add new %s
tr: Kullanıcı yeni %s ekleyemiyor

en: Term ID
tr: Terim no

en: Term Object
tr: Terim nesnesi

en: Load value from posts terms
tr: Yazının terimlerinden değerleri yükle

en: Load Terms
tr: Terimleri yükle

en: Connect selected terms to the post
tr: Seçilmiş terimleri yazıya bağla

en: Save Terms
tr: Terimleri kaydet

en: Allow new terms to be created whilst editing
tr: Düzenlenirken yeni terimlerin oluşabilmesine izin ver

en: Create Terms
tr: Terimleri oluştur

en: Radio Buttons
tr: Tekli seçim

en: Single Value
tr: Tek değer

en: Multi Select
tr: Çoklu seçim

en: Checkbox
tr: İşaret kutusu

en: Multiple Values
tr: Çoklu değer

en: Select the appearance of this field
tr: Bu alanın görünümünü seçin

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Select the taxonomy to be displayed
tr: Görüntülenecek taksonomiyi seçin

en: Value must be equal to or lower than %d
tr: Değer %d değerine eşit ya da daha küçük olmalı

en: Value must be equal to or higher than %d
tr: Değer %d değerine eşit ya da daha büyük olmalı

en: Value must be a number
tr: Değer bir sayı olmalı

en: Number
tr: Numara

en: Save 'other' values to the field's choices
tr: ‘Diğer’ değerlerini alanın seçenekleri arasına kaydet

en: Add 'other' choice to allow for custom values
tr: Özel değerlere izin vermek için 'diğer' seçeneği ekle

en: Radio Button
tr: Radyo düğmesi

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
tr: Önceki akordeonun durması için bir son nokta tanımlayın. Bu akordeon görüntülenmeyecek.

en: Allow this accordion to open without closing others.
tr: Bu akordeonun diğerlerini kapatmadan açılmasını sağla.

en: Multi-expand
tr: Çoklu genişletme

en: Display this accordion as open on page load.
tr: Sayfa yüklemesi sırasında bu akordeonu açık olarak görüntüle.

en: Open
tr: Açık

en: Accordion
tr: Akordiyon

en: Restrict which files can be uploaded
tr: Yüklenebilecek dosyaları sınırlandırın

en: File ID
tr: Dosya no

en: File URL
tr: Dosya adresi

en: File Array
tr: Dosya dizisi

en: Add File
tr: Dosya Ekle

en: File name
tr: Dosya adı

en: Update File
tr: Dosyayı güncelle

en: Edit File
tr: Dosya düzenle

en: Select File
tr: Dosya seç

en: File
tr: Dosya

en: Password
tr: Parola

en: Specify the value returned
tr: Dönecek değeri belirt

en: Use AJAX to lazy load choices?
tr: Seçimlerin tembel yüklenmesi için AJAX kullanılsın mı?

en: Enter each default value on a new line
tr: Her satıra bir değer girin

[ctx: verb]
en: Select
tr: Seçim

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
tr: Yükleme başarısız oldu

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
tr: Aranıyor&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
tr: Daha fazla sonuç yükleniyor&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
tr: Sadece %d öge seçebilirsiniz

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
tr: Sadece 1 öge seçebilirsiniz

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
tr: Lütfen %d karakter silin

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
tr: Lütfen 1 karakter silin

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
tr: Lütfen %d veya daha fazla karakter girin

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
tr: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
tr: Eşleşme yok

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr: %d sonuç bulundu. Dolaşmak için yukarı ve aşağı okları kullanın.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
tr: Bir sonuç bulundu, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: noun]
en: Select
tr: Seçim

en: User ID
tr: Kullanıcı No

en: User Object
tr: Kullanıcı nesnesi

en: User Array
tr: Kullanıcı dizisi

en: All user roles
tr: Bütün kullanıcı rolleri

en: Filter by role
tr: Kurala göre filtrele

en: User
tr: Kullanıcı

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Select Color
tr: Renk seç

en: Default
tr: Varsayılan

en: Clear
tr: Temizle

en: Color Picker
tr: Renk seçici

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
tr: Seçim

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
tr: Bitti

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
tr: Şimdi

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
tr: Zaman dilimi

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
tr: Mikrosaniye

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
tr: Milisaniye

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
tr: İkinci

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
tr: Zamanı se

en: Date Time Picker
tr: Tarih zaman seçici

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Left aligned
tr: Sola hizalı

en: Top aligned
tr: Üste hizalı

en: Placement
tr: Konumlandırma

en: Tab
tr: Sekme

en: Value must be a valid URL
tr: Değer geçerli bir web adresi olmalı

en: Url
tr: Web adresi

en: Link URL
tr: Bağlantı adresi

en: Link Array
tr: Bağlantı dizisi

en: Opens in a new window/tab
tr: Yeni pencerede/sekmede açılır

en: Select Link
tr: Bağlantı seç

en: Email
tr: EPosta

en: Step Size
tr: Adım boyutu

en: Maximum Value
tr: En fazla değer

en: Minimum Value
tr: En az değer

en: Range
tr: Aralık

en: Both (Array)
tr: İkisi de (Dizi)

en: Label
tr: Etiket

en: Value
tr: Değer

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal
tr: Yatay

en: red : Red
tr: kirmizi : Kırmızı

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
tr: Daha fazla kontrol için, hem bir değeri hem de bir etiketi şu şekilde belirtebilirsiniz:

en: Enter each choice on a new line.
tr: Her seçeneği yeni bir satıra girin.

en: Choices
tr: Seçimler

en: Button Group
tr: Tuş grubu

en: Select multiple values?
tr: Birden çok değer seçilsin mi?

en: Allow Null?
tr: Boş geçilebilir mi?

en: Parent
tr: Ana

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
tr: Alan tıklanana kadar TinyMCE hazırlanmayacaktır

en: Delay initialization?
tr: Hazırlık geciktirilsin mi?

en: Show Media Upload Buttons?
tr: Ortam yükleme tuşları gösterilsin mi?

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Visual Only
tr: Sadece görsel

en: Visual & Text
tr: Görsel ve metin

en: Click to initialize TinyMCE
tr: TinyMCE hazırlamak için tıklayın

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
tr: Metin

en: Visual
tr: Görsel

en: Wysiwyg Editor
tr: Wysiwyg düzenleyici

en: Value must not exceed %d characters
tr: Değer %d karakteri geçmemelidir

en: Leave blank for no limit
tr: Limit olmaması için boş bırakın

en: Character Limit
tr: Karakter limiti

en: Appears after the input
tr: Girdi alanından sonra görünür

en: Append
tr: Sonuna ekle

en: Appears before the input
tr: Girdi alanından önce görünür

en: Prepend
tr: Önüne ekle

en: Appears within the input
tr: Girdi alanının içinde görünür

en: Placeholder Text
tr: Yer tutucu metin

en: Appears when creating a new post
tr: Yeni bir yazı oluştururken görünür

en: Text
tr: Metin

en: Post ID
tr: Yazı ID

en: Post Object
tr: Yazı nesnesi

en: Maximum posts
tr: En fazla yazı

en: Minimum posts
tr: En az gönderi

en: Featured Image
tr: Öne çıkan görsel

en: Selected elements will be displayed in each result
tr: Her sonuç içinde seçilmiş elemanlar görüntülenir

en: Elements
tr: Elemanlar

en: Taxonomy
tr: Etiketleme

en: Post Type
tr: Yazı tipi

en: Filters
tr: Filtreler

en: All taxonomies
tr: Tüm taksonomiler

en: Filter by Taxonomy
tr: Taksonomiye göre filtre

en: All post types
tr: Tüm yazı tipleri

en: Filter by Post Type
tr: Yazı tipine göre filtre

en: Search...
tr: Ara...

en: Select taxonomy
tr: Taksonomi seç

en: Select post type
tr: Yazı tipi seç

en: No matches found
tr: Eşleşme yok

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Maximum values reached ( {max} values )
tr: En yüksek değerlere ulaşıldı ({max} değerleri)

en: Relationship
tr: İlişkili

en: Comma separated list. Leave blank for all types
tr: Virgül ile ayrılmış liste. Tüm tipler için boş bırakın

en: Allowed file types
tr: İzin verilen dosya tipleri

en: Maximum
tr: En fazla

en: Restrict which images can be uploaded
tr: Hangi görsellerin yüklenebileceğini sınırlandırın

en: Minimum
tr: En az

en: Uploaded to post
tr: Yazıya yüklendi

en: All
tr: Tümü

en: Limit the media library choice
tr: Ortam kitaplığı seçimini sınırlayın

en: Library
tr: Kitaplık

en: Preview Size
tr: Önizleme boyutu

en: Image ID
tr: Görsel no

en: Image URL
tr: Resim Adresi

en: Image Array
tr: Görsel dizisi

en: Specify the returned value on front end
tr: Ön yüzden dönecek değeri belirleyin

en: Return Value
tr: Dönüş değeri

en: Add Image
tr: Görsel ekle

en: No image selected
tr: Resim seçilmedi

en: Remove
tr: Kaldır

en: All images
tr: Tüm görseller

en: Update Image
tr: Görseli güncelle

en: Edit Image
tr: Resmi düzenle

en: Select Image
tr: Resim Seç

en: Image
tr: Görsel

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
tr: Görünür metin olarak HTML kodlamasının görüntülenmesine izin ver

en: Escape HTML
tr: HTML’i güvenli hale getir

en: Automatically add &lt;br&gt;
tr: Otomatik ekle &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
tr: Otomatik paragraf ekle

en: Controls how new lines are rendered
tr: Yeni satırların nasıl görüntüleneceğini denetler

en: New Lines
tr: Yeni satırlar

en: Week Starts On
tr: Hafta başlangıcı

en: The format used when saving a value
tr: Bir değer kaydedilirken kullanılacak biçim

en: Save Format
tr: Biçimi kaydet

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
tr: Hf

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
tr: Önceki

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
tr: Bugün

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
tr: Bitti

en: Date Picker
tr: Tarih seçici

en: Width
tr: Genişlik

en: Embed Size
tr: Gömme boyutu

en: Enter URL
tr: Adres girin

en: Text shown when inactive
tr: Etkin değilken görüntülenen metin

en: Off Text
tr: Kapalı metni

en: Text shown when active
tr: Etkinken görüntülenen metin

en: On Text
tr: Açık metni

en: Default Value
tr: Varsayılan değer

en: Displays text alongside the checkbox
tr: İşaret kutusunun yanında görüntülenen metin

en: Message
tr: Mesaj

en: True / False
tr: Doğru / yanlış

en: Row
tr: Satır

en: Table
tr: Tablo

en: Block
tr: Blok

en: Specify the style used to render the selected fields
tr: Seçili alanları görüntülemek için kullanılacak stili belirtin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Sub Fields
tr: Alt alanlar

en: Group
tr: Grup

en: Customize the map height
tr: Harita yüksekliğini özelleştir

en: Height
tr: Ağırlık

en: Set the initial zoom level
tr: Temel yaklaşma seviyesini belirle

en: Zoom
tr: Yakınlaşma

en: Center the initial map
tr: Haritayı ortala

en: Center
tr: Merkez

en: Search for address...
tr: Adres arayın…

en: Find current location
tr: Şu anki konumu bul

en: Clear location
tr: Konumu temizle

en: Sorry, this browser does not support geolocation
tr: Üzgünüz, bu tarayıcı konumlandırma desteklemiyor

en: Google Map
tr: Google haritası

en: The format returned via template functions
tr: Tema işlevlerinden dönen biçim

en: Return Format
tr: Dönüş biçimi

en: Custom:
tr: Özel:

en: The format displayed when editing a post
tr: Bir yazı düzenlenirken görüntülenecek biçim

en: Display Format
tr: Gösterim biçimi

en: Time Picker
tr: Zaman seçici

en: No Fields found in Trash
tr: Çöpte alan bulunamadı

en: No Fields found
tr: Hiç alan bulunamadı

en: Search Fields
tr: Alanlarda ara

en: View Field
tr: Alanı görüntüle

en: New Field
tr: Yeni alan

en: Edit Field
tr: Alanı düzenle

en: Add New Field
tr: Yeni elan ekle

en: Field
tr: Alan

en: Fields
tr: Alanlar

en: No Field Groups found in Trash
tr: Çöpte alan grubu bulunamadı

en: No Field Groups found
tr: Hiç alan grubu bulunamadı

en: Search Field Groups
tr: Alan gruplarında ara

en: View Field Group
tr: Alan grubunu görüntüle

en: New Field Group
tr: Yeni alan grubu

en: Edit Field Group
tr: Alan grubunu düzenle

en: Add New Field Group
tr: Yeni alan grubu ekle

en: Field Group
tr: Alan grubu

en: Field Groups
tr: Alan grupları

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
tr: Güçlü, profesyonel ve sezgisel alanlar ile WordPress'i özelleştirin.

en: Menu Locations
tr: Menü konumları

en: Logged in
tr: Giriş yapıldı

en: and
tr: ve

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Order No.
tr: Sipariş No.

en: Move
tr: Taşı

en: Edit field
tr: Alanı düzenle

en: Page
tr: Sayfa

en: Content
tr: İçerik

en: Edit field group
tr: Alan grubunu düzenle

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: or
tr: veya

en: No file selected
tr: Dosya seçilmedi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Edit
tr: Düzenle

en: No Formatting
tr: Biçimlendirme yok

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Search
tr: Ara

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Etkin <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Etkin <span class="count">(%s)</span>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
tr: Veritabanı yükseltme tamamlandı. <a href="%s">Yenilikler </a>

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
tr: %1$s v%2$s sürümüne güncellediğiniz için teşekkür ederiz!

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
tr: Site %1$s sürümünden %2$s sürümüne veritabanı yükseltmesi gerektiriyor

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
tr: %1$s alanı artık %2$s alan grubunda bulunabilir

en: Text Only
tr: Sadece Metin

en: Tabs
tr: Seklemeler

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
tr[0]: %1$s en az %2$s seçim gerektirir
tr[1]: %1$s en az %2$s seçim gerektirir
